Flamenco.com.pl 

 

 

WARSZTATY !!!

warsztaty

 

 

 

 

Z góry dziękuję za wszelkie informacje o bieżących wydarzeniach (koncertach, warsztatach, filmach, itp.) 

 =>  Kontakt : macios@flamenco.com.pl 

                                                   Noche de boleros

 Nostalgiczna Noc Boler w Jazzgozcie!

 Bolero - historia tego gatunku muzycznego ma swoje korzenie na Kubie, gdzie w 1883r. Pepe Sanchez skomponował pierwsze proste Bolero, zatytułowane „Tristezas”(j.pol. - smutki). Od tego czasu Bolero wędrowało wraz z muzykami i grajkami po Ameryce Łacińskiej, Meksyku, dotarło również do Hiszpanii. Śpiewacy kubańscy i latynoscy wykorzystywali je, żeby w jak najbardziej wyrazisty sposób przekazywać swoje uczucia i poruszać publiczność. Nastrojowe, zwykle grane w wolnym tempie piosenki dotykają najczęściej tematyki miłosnej. Bolero  charakteryzuje się specyficzną formą ekspresji i bardzo emocjonalnym śpiewaniem. „To pieśni serca” – powiedział Jose Feliciano – jeden z najwybitniejszych śpiewaków boler. Początkowo proste piosenki, rozwinęły swoją postać i w tej chwili uznane są jako jedne z podstawowych gatunków muzyki latynoskiej. Śpiewane w charakterystycznym dwugłosie. Główny wokal prowadzi linię melodyczną, drugi głos natomiast „uzupełnia” melodię, oraz wzmacnia jeszcze emocjonalny charakter utworu.        

  Noche de Boleros – w części I, będzie koncertem, który ma za zadanie pokazać mało do tej pory  znany w Polsce gatunek muzyki latynoskiej – tradycyjne bolera kubańskie. Jak się je śpiewa, o czym się śpiewa, co się podczas ich śpiewania przeżywa.

Bolera otworzą serca i ukoją duszę....    

       ................a muzycy postarają się potrzebny temu klimat stworzyć!

                           II część koncertu Noche de Boleros

 Bolero zawędrowało na Półwysep Iberyjski, gdzie już od lat tworzyli swoją muzykę andaluzyjscy Cyganie. Było to Flamenco – muzyka, która również w początkowej fazie była prosta, dopiero później przyjeła bardziej wysublimowany charakter. Flamenco zaczęło się od śpiewu – dopiero później dołączyła gitara i taniec.  Istnieje wiele odmian tej muzyki, od wspaniałych pieśni, np. „cante jondo”, jak i gatunków „por fiesta”przygotowywanych tylko po to, aby móc zaśpiewać je na „fieście”. Noc Boler w II części zamieni się w koncert, w którym pokazane zostaną te gatunki modernistycznego Flamenco, a także piosenek hiszpańskich, które nawiązują do nostalgicznego charakteru boler.

A także solea por bulerias, soleares – które są bardzo ekspresyjnymi gatunkami śpiewu Flamenco,  również poruszają tematykę miłosną, choć często w aspekcie tragicznym. Wieloletnie doświadczenie muzyków,   którzy wezmą udział w koncercie, pozwoli na rzetelne przybliżenie Flamenco, takiego jakie jest naprawde. A także inspiracji jakie czerpią z niego inne style muzyki.

 W koncercie udział wezmą: Noche de boleros

 Pomysłodawczyni i organizatorka koncertu, oraz główny vocal:

    Magdalena Ziółkowska     

Drugi vocal, prawdziwie kubański -   Renell Valdes Cepero

Piano, fantazja, aranżacja -  Kamil Kucharczyk 

Gitara, wybitna postać muzyczna,i nie tylko, żywe Flamenco -  Arturo Muszyński

Saxofon altowy, tenerowy, flet prosty, poprzeczny, głowa pełna pomysłów, przyjaciel -    Marcin Świderski

Bass, bassowy głos, silna dłoń, i granie...    -  Rafael Figliuolo

Conga, instrumenty perkusyjne, „złota rączka” -     Mikołaj Wielecki  

Perkusja, energia, czarne granie, bialy charakter -      Jose Manuel Alban Juarez

Magdalena Ziółkowska – absolwentka Szkoły muzycznej im. K. Komedy w Warszawie, wydziału wokalu i fortepianu. Od lat zafascynowana muzyką latynoską i Flamenco, pracuje z grupami  m.in.: Banda Virtual, Calle Sol, jest śpiewaczką w zespole Flamenco – „Los Payos”. Jako jedyna kobieta w Polsce zajmuje się tym stylem śpiewania. Wielokrotne podróże do Hiszpanii, pozwoliły jej na udoskonalanie umiejętności. Śpiewu Falmenco uczyła się od wybitnych głosów: Rafael Rodriguez de Ronda, Alberto Garcia, oraz Nino de Olivares. Jej charakterystyczny, lekko zachrypnięty głos, stwarza niepowtarzalny klimat, a charyzmatyczna osobowość, idealnie współgra z latynoskim charakterem wykonywanej przez nią muzyki. Studiuje Kulturoznawstwo na Swps w W – wie.      

Renell Valdes Cepero  - urodzony na Kubie. Od dziecka muzykował ze swoją rodziną. Skończył Akademię Muzyczną na wydziale kontrabasu. Wybitny śpiewak kubańskich piosenek, aranżer i instrumentalista. Na Kubie współpracował z wieloma znanymi zespołami. W polsce pracuje z grupą Rei’a Ceballo, grającą muzykę latynoską – „Calle sol”, oraz salsowo – merenguowym składem – „Banda Virtual”. Renell ze swoim ciepłym głosem i charakterystyczną umiejętnością śpiewania w dwugłosie kubańskim jest współtwórcą pomysłu „Noche de Boleros”.

Kamil Kucharczyk – absolwent Szkoły Muzycznej im. K. Komedy w Warszawie. Wybitny pianista, aranżer, głowa pełna pomysłów. Jako jedyny  „biały” muzyk osiągnął wysoki poziom w brzmieniu salsowego piana. Jest wspaniałym akompaniatorem, wierny swoim zasadom i realizujący pomysły. Pomógł zrealizować(oddając całe serce) „Noche de Boleros”.   

Arturo Muszyński – ur. 1971, absolwent Wydziału Orientalistyki UW; od 1990 roku gra na gitarze flamenco; wybitny instrumentalista i specjalista w dziedzinie rytmu, żywa encyklopedia wiedzy o flamenco; podczas swych długotrwałych pobytów w Sewilli uczył się u najlepszych mistrzów gitary jak Antonio Amador, Jesus Pimientel czy Paco Jimeno, akompaniował także zawodowym tancerzom podczas warsztatów prowadzonych w Sewilli przez El Torombo. Ma na swoim koncie liczne występy(tournees po Niemczech i Holandii) z Carmen Fernández ,znakomitą śpiewaczką pochodzącą z Utrery jak również recitale cante flamenco m.in.:z Alberto Garcia. W Polsce współpracował przy tworzeniu oprawy muzycznej do licznych programów telewizyjnych i spektakli teatralnych jak np. „Człowiek z La Manczy” – Teatr Dramatyczny, „Don Kiszot” – Teatr Telewizji, „Saragossa” – Teatr Narodowy. Ostatnio współpracuje z zespołem Maanam. 

Marcin Świderski -  Student Akademii Muzycznej w Warszawie. Saxofonista, flecista, aranżer, wybitny umysł muzyczny. Grał w wielu składach jazzowych, funkowych, od roku zafascynowany muzyką latynoską – gra i sam aranżuje fragmenty utworów dla sekcji dętej. Muzyk z fantazją... wieczór też będzie z fantazją. 

 Rafael Figliuolo -    Wenezuelczyk. Temperamentny muzyk,  doskonale jazz-ujący, wybitny gitarzysta bassowy, posiada wybitne wyczucie muzyczne i jest „smakoszem brzmieniowym”. Rafael gra od ponad roku w zespole flamenco – „Los Payos”, współpracuje z muzykami grającymi style latynoskie na polskiej i  niemieckiej scenie. Wspaniale akompaniuje, ma świetne ucho, dzięki któremu oddaje klimat piosenek flamenco, jak i nastrojowych Boler kubańskich.

 Mikołaj Wielecki  – ur. 1976r., absolwent Wydziału Iberystyki UW; gry na congach uczył się w prestizowej szkole muzycznej Bihojskolen w Danii oraz bezpośrednio u najlepszych muzyków kubańskich w hawanie. Gra wszystkie rodzaje muzyki: kubańską, jazz, salsę, sambę i oczywiście flamenco. Współpracuje z wieloma solistami i zespołami takimi jak: Antonina Krzysztoń, Słoma i Bębnoluby, a przede wszystkim z zespołem Calle Sol.

                                                       Zapraszamy

 

Strona Główna

Szkoły Tańca

Linki

Wydarzenia

Akcesoria

Historia

Los Payos